„Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”

Kilkudziesięcioosobowa grupa mieszkańców naszego sołectwa, w minioną niedzielę, podziwiała występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, w premierowym przedstawieniu pod takim tytułem.

Fot. Alicja JuraszFot. Alicja Jurasz

Wyjazd na XVII Piknik Artystyczny "Święto Śląska" 2015, do pobliskiego Koszęcina, zorganizowało Stowarzyszenie WeWręczycy. Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody i pokrapującego momentami deszczu, przed ustawioną w koszęcińskim parku sceną, zgromadziły się tłumy miłośników „Śląska”.

W dwuczęściowym koncercie z udziałem chóru, baletu i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, podziwiać można było kompozycje najpiękniejszych utworów Stanisława Hadyny i Wojciecha Kilara.

Fot. Alicja JuraszFot. Alicja Jurasz

W pierwszej części zaprezentowano utwory do muzyki Wojciecha Kilara, w tym jeden z największych przebojów „Śląska” - „Głęboka studzienka”. Balet zatańczył poloneza z filmu „Pan Tadeusz” oraz zaprezentował góralskie klimaty w „Harnasiu i zbójnikach” i „Suicie tańców żywieckich”.

Fot. Alicja JuraszFot. Alicja Jurasz

Drugą część koncertu, poświęconą Stanisławowi Hadynie, rozpoczął balet górnośląskim „Trojakiem” i „Karolinką” - utworami, które są znakami rozpoznawczymi Zespołu „Śląsk” na całym świecie. Nie zbrakło również takich przebojów, jak: „Gąski”, „Szła dzieweczka”, „Hej, te nasze góry” czy „Słoneczko wyszło”. Balet zatańczył m.in. „Taniec chustkowy”, „Polkę wróbelek” i  „Tańce podhalańskie”.

Poza koncertem galowym, uczestnicy wyjazdu mieli możliwość odwiedzenia licznych stoisk z pamiątkami, obejrzenia wystaw, m.in. historii Zespołu „Śląsk” i strojów ludowych oraz zwiedzenia pałacu.

Zainteresowani kulturą śląską, mogli spotkać się i porozmawiać ze znanym śląskim pisarzem, dziennikarzem, historykiem i autorem książek związanych z kulturą i kuchnią śląską, prowadzącym własny program w TVS – Markiem Szołtyskiem.

Autor: Robert Broś, dodano: Czwartek, 2 Lipiec 2015r. godz.:00:24.

Powrót do wyboru aktualności