Historia Żołnierza Wyklętego

Już 30 maja 2016 roku o godzinie 19:00 w Gminnym Ośrodku Kultury we Wręczycy Wielkiej zapraszamy Państwa na pokaz filmowy połączony z dyskusją o czasach historycznych. Wyświetlany film poświęcony został bowiem historii żołnierza polskiego podziemia niepodległościowego.

Radio Katowice - Częstochowa na 98.4 FM

We Wręczycy Wielkiej, wieczorem prezentowany jest film poświęcony Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. Warszyc. Ten generał brygady, a za życia kapitan piechoty Wojska Polskiego i Armii Krajowej, organizator i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, został stracony w 1947 roku w Łodzi, a zatrzymany w Częstochowie. Film zatytułowany "Kapitan" jest dziełem częstochowskich licealistów, mieszkańców Wręczycy. Na pokaz filmu i recytacji poezji Karola Wojtyły w muzeum jego medali w Częstochowie zaprasza Zdzisław Makles.Autorami filmu są częstochowscy licealiści, mieszkańcy Wręczycy Wielkiej. Pokaz filmu połączony będzie z dyskusją o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego, działających na naszym terenie po zakończeniu działań wojennych. 

 

Film został nakręcony jako hołd młodego pokolenia złożony ku czci i pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jego prezentacja będzie stanowić element wyjściowy do dyskusji, która obejmować będzie próbę spojrzenia na trudne lata okresu powojennego. Do dyskusji zaproszeni zostaną goście specjalni, w tym historycy, kombatanci oraz mieszkańcy, którzy pamiętają tamte czasy z własnych przeżyć lub opowiadań rodziców.

Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Posła na Sejm RP Tomasza Jaskóły. Na spotkanie serdecznie zaprasza Stowarzyszenie WeWreczycy oraz Dream By Memories.

Autor: Jurand Bień, dodano: Sobota, 21 Maj 2016r. godz.:06:06.

Powrót do wyboru aktualności