Echa dożynek w klobucka.pl

Echa dożynek we Wręczycy Wielkiej ciągle nie słabną. W klobucka.pl ukazał się artykuł "Wręczyca Wielka: Przykład pięknej współpracy – warto naśladować!". Poniżej przedruk części artykułu. My zapraszamy do zapoznania się z całością artykułu w e-wydaniu gazety.

Wspólna zabawaWspólna zabawa

W minioną niedzielę, 28 sierpnia 2016r. Wręczyca obchodziła dożynki parafialne. Za organizację odpowiedzialne było sołectwo Wręczyca Wielka I z sołtysem Robertem Brosiem.  Początkowo, jak twierdzą sami organizatorzy, planowano korowód, Mszę św. dziękczynną i skromną biesiadę na placu parafialnym.  W trakcie przygotowań podjęto jednak decyzję, aby zorganizować biesiadę dożynkową na stadionie KS Sokół. Jak się okazało był to bardzo dobry krok.

Członkowie Stowarzyszenia WeWręczycy częstują gości drożdżówką i kawąCzłonkowie Stowarzyszenia WeWręczycy częstują gości drożdżówką i kawą

Członkowie Stowarzyszenia WeWręczycy przyjęli na siebie zadania logistyczne i programowe. Już w lipcu zebrano zboże na wieniec, opracowano śpiewniki biesiadne, poszukiwano sojuszników do współpracy. Z pomocą przybyli członkowie Zespołu Ludowego „Wręczynki”, strażacy z OSP Wręczyca, prywatni wytwórcy i producenci.

Dorodny wieniec dożynkowy uwity z wręczyckich zbóż i kwiatów prezentował się niezwykle okazale.

Korowód dożynkowyKorowód dożynkowy

Korowód wyruszył z ulicy Prusa, przeszedł w Śląską, Strażacką i bezpiecznie, pod opieką patrolu Policji dotarł do kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca we Wręczycy. Na czele korowodu szli starostowie, wręczyccy rolnicy p.Lucyna Kasprzak i p.Józef  Lamik, za nimi mieszkańcy z kwiatami, potem wieniec niesiony prze panów w asyście członkiń zespołu „Wręczynki”, następnie sołtysi obu wręczyckich sołectw, członkowie rady sołeckiej wraz z radną p. Anitą Toborek, niosąc dary – kosze z owocami, warzywami i kwiatami. Do korowodu przyłączali się mieszkańcy, a na koniec, przy wtórze pieśni „Plon niesiemy plon”  intonowanej przez Wręczynki wieniec został wniesiony do kościoła.

Złożenie darów dożynkowychZłożenie darów dożynkowych

Każdy parafianin, uczestnik uroczystości, otrzymał niebiesko – żółte kokardki, a otoczenie kościoła zostało pięknie udekorowane  snopkami zbóż i kompozycjami ze słoneczników. W takiej świątecznej atmosferze celebrowana była Msza św. dziękczynna, po której mieszkańcy zostali zaproszeni na stadion KS Sokół do udziału w biesiadzie dożynkowej.

Powitanie gości przez starostów dożynkowych i sołtysaPowitanie gości przez starostów dożynkowych i sołtysa

Jak zwykle organizatorzy mogli liczyć na gościnność „Sokoła”, dobrze przygotowany, zadbany obiekt był miejscem biesiady. Otworzyli ją starostwie i sołtys, zapraszając biesiadników do zabawy i poczęstunku w postaci drożdżówki wypieczonej przez piekarnię GS Wręczyca, tradycyjnej kawy zbożowej, jabłek i śliwek z sadu p. Jolanty i Tomasza Duszyńskich, miodu z pasieki p. Magdaleny i Jarosława Kubisiów, a na koniec wręczyckiego żuru.

Nad całością artystyczną czuwał p. Bronisław Ptak – prowadził konferansjerkę i wspólne śpiewanie. Zaproszenie do występów przyjęły zaprzyjaźnione zespoły – Grodzianki z KGW Grodzisko i Jarzębina z KGW Truskolasy. 

Zespół KGW Zespół KGW "Wręczynki" z Wręczycy Wielkiej

Występem zespołu „Wręczynki” został zamknięty koncert  pieśni ludowych i nastąpiło wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych. Specjalnie przygotowane na ten cel śpiewniki rozeszły się niczym „świeże bułeczki”.

Nowoczesne ciągniki wręczyckich rolnikówNowoczesne ciągniki wręczyckich rolników

Organizatorzy biesiady zadbali także o wystawy maszyn rolniczych, które dostarczyli p.Witek Glin, p.Grzegorz Trzepizur  i p.Tadeusz Soluch.

Stoisko pracowni koronkarskiejStoisko pracowni koronkarskiej

Na uczestników biesiady czekały stoiska, na których prezentowały swoje prace miejscowe artystki, koronkarki i malarki, a wręczyckie florystki wiły  wianki z ogrodowych kwiatów. Fachowych porad można było zasięgnąć w punkcie informacyjnym Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wielkim powodzeniem cieszyła się wystawa królików hodowlanych i „papaj” - niewielki traktorek, skonstruowany przed laty przez jednego z rolników.

Stoisko z domowym chlebem i smalcemStoisko z domowym chlebem i smalcem

W specjalnie przygotowanych kawiarenkach członkowie Stowarzyszenia WeWręczycy, ubrani w jednakowe, odznaczające się, żółte koszulki,  serwowali domowe ciasta, smalec, ogórki i wypieki z grilla.

Stoisko KGW z Wręczycy WielkiejStoisko KGW z Wręczycy Wielkiej

Stoisko „Wręczynek” zaopatrywało biesiadników ponadto w wyroby domowe, pasztety, koreczki, ciasteczka, kawę i herbatę. Również mieszkańcy wypiekli chleb, który okraszony domowym masłem i smalcem można było nabyć na ich stoisku.

Wyścig z przerzucaniem oponyWyścig z przerzucaniem opony

Bieg w kaloszachBieg w kaloszach

Dodatkową atrakcją biesiady były niespodzianki przygotowane przez sołtysa Roberta Brosia. Pod jego okiem zostały przeprowadzone konkursy: wyścig z przerzcaniem opony, bieg w kaloszach i przeciąganie liny.

Dmuchany plac zabawDmuchany plac zabaw

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się dmuchany plac zabaw dla najmłodszych, który został sfinansowany z akcji „Wspieraj sołectwo – płać podatki u sołtysa” i wszyscy zainteresowani mogli z niego skorzystać nieodpłatnie.

Wręczyckie dożynki okazały się pełnym sukcesem. Organizatorzy posiadając bardzo skromny budżet potrafili zintegrować całe środowisko. Współpraca wielu osób i środowisk, sołtysa, rady sołeckiej, radnej, organizacji społecznych i wytwórców została nagrodzona pełnym uznaniem mieszkańców.

Wspólna zabawaWspólna zabawa

Ten przykład jest dowodem na to, że przede wszystkim zgoda i zaangażowanie mieszkańców służą osiąganiu wspólnych celów, i sprzyjają dobrej zabawie.

Autor: Anita Toborek, dodano: Piątek, 2 Wrzesień 2016r. godz.:07:25.

Powrót do wyboru aktualności