Mieszkańcy Wręczycy Wielkiej świętowali 11 Listopada

Świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę we Wręczycy Wielkiej przebiegało na wiele różnych sposobów – było uroczyście, refleksyjnie, ale było także radośnie i nastrojowo.

Wieloletnią tradycją w naszej miejscowości jest sprawowana w intencji Ojczyzny Msza święta, która zgromadziła w naszym kościele tłumy mieszkańców – tych którzy zanosili wspólną modlitwę za pomyślność naszego kraju, zgodę narodową oraz zbawienie dla poległych w obronie Ojczyzny.

Występ uczniów ZS we Wręczycy Wielkiej (fot. ZS we Wręczycy Wielkiej)Występ uczniów ZS we Wręczycy Wielkiej (fot. ZS we Wręczycy Wielkiej)

Modlitwę poprzedził koncert pieśni patriotycznych, przygotowany przez młodzież z naszej Szkoły. Podniosłego charakteru dodała obecność pocztów sztandarowych (OSP, Górników i Zespołu Szkół we Wręczycy), a także muzyczna oprawa liturgii w wykonaniu orkiestry dętej działającej w naszym GOK-u i występ Wręczynek, które na koniec uroczystości w kościele zaprezentowały kilka wyjątkowo wzruszających pieśni.

Występ zespołu Wręczynki (fot. R. Broś)Występ zespołu Wręczynki (fot. R. Broś)

Poczet sztandarowy ZS we Wręczycy Wielkiej (fot. ZS we Wręczycy Wielkiej)Poczet sztandarowy ZS we Wręczycy Wielkiej (fot. ZS we Wręczycy Wielkiej)

Niespodzianką był poczęstunek rogalami świętomarcińskimi wszystkich uczestników uroczystości.

Nową formą wspólnego świętowania było Ognisko Niepodległości. Wokół ognia, który zapłonął na placu przy Domu Parafialnym o godz. 15:30 zgromadziło się wiele osób. To wyjątkowe spotkanie otworzył krótką modlitwą ks. Proboszcz. Począwszy od dzieci poprzez młodych aż po dojrzałych wiekiem śpiewaliśmy i piękne pieśni patriotyczne, korzystając ze śpiewników przygotowanych przez Stowarzyszenie We Wręczycy, które było organizatorem tego wydarzenia, a fundusze pozyskało dzięki przygotowanemu projektowi ”Śladami historii – wspomnienia o tych, co ginęli za naszą wolność”. Miłym akcentem były gorące napoje i ciepły posiłek, choć pogoda dopisała i chyba nikt nie zmarzł, zwłaszcza że rozgrzewało nas nie tylko pięknie płonące ognisko, ale przede wszystkim wyjątkowy nastrój i poczucie wspólnoty w okazywaniu wdzięczności i pamięci tym, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę.

Wydaje się, że można śmiało planować taką formę świętowania w kolejnych latach.

Ognisko Niepodległości na placu przy Domu Parafialnym (fot. R. Broś)Ognisko Niepodległości na placu przy Domu Parafialnym (fot. R. Broś)

To nie była ostatnia propozycja miłego spędzenia świątecznego czasu  dla naszych mieszkańców, bo w godzinach wieczornych można było obejrzeć w naszym GOK-u spektakl oparty na motywach powieści „Chłopi” pod tym samym tytułem. Przygotował go i przedstawił MIX-ART z Kłobuck z udziałem zespołu folklorystycznego „Wrzosowianie”. Spotkał się on z gorącym przyjęciem licznej publiczności.

Spektakl muzyczny Chłopi na scenie GOK we Wręczycy Wielkiej (fot. klobucka.pl)Spektakl muzyczny Chłopi na scenie GOK we Wręczycy Wielkiej (fot. klobucka.pl)

Miejmy nadzieję, że wśród tych różnorodnych propozycji każdy mógł znaleźć coś dla siebie i świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Byłoby jeszcze radośniej, gdyby więcej flag narodowych powiewało przy naszych domach – okazujemy również w ten sposób nasze przywiązanie do Ojczyzny.

Fotorelacja z obchodów Święta Niepodległości we Wręczycy Wielkiej znajduje się TUTAJ

Za udostępnienie zdjęć dziękujemy klobucka.pl i ZS we Wręczycy Wielkiej.

Autor: Barbara Janik, dodano: Niedziela, 13 Listopad 2016r. godz.:18:03.

Powrót do wyboru aktualności