Dożynki sołeckie i biesiada ze śląskimi akcentami

Za niespełna miesiąc, w ostatnią niedzielę sierpnia, odbędą się dożynki sołeckie we Wręczycy Wielkiej. Podobnie jak w ubiegłym roku podzielone będą na dwie części. Pierwsza, religijna, nawiązująca do wieloletniej tradycji naszej miejscowości, to korowód dożynkowy oraz uroczysta msza święta w kościele parafialnym. Druga, rozrywkowa, to biesiada dożynkowa na stadionie KS Sokół, z wieloma atrakcjami dla dorosłych i dzieci.

W tym roku za przygotowanie wieńca dożynkowego, przemarsz korowodu oraz oprawę artystyczną uroczystej mszy świętej, odpowiedzialni są mieszkańcy sołectwa Wręczyca Wielka II. Organizacją biesiady dożynkowej, tak jak rok temu, zajęło się Stowarzyszenie WeWręczycy we współpracy z Kołem Gospodyń Wiejskich z Wręczycy i radą sołecką.

Przedstawienie Przedstawienie "Kosiarze" w wykonaniu zespołu Wręczynki

Podczas biesiady dożynkowej będziemy mieli okazję obejrzeć występy zespołów ludowych KGW z naszej gminy. Zespół Wręczynki działający przy KGW Wręczyca zaprezentuje, wielokrotnie nagradzane na przeglądach artystycznych, przedstawienie „Kosiarze”.

Warto nadmienić, że w tym roku, przedstawienie to zostało zgłoszone przez nasze sołectwo do konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego” w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe”.

Zespół Regionalny MikołowiankiZespół Regionalny Mikołowianki

Oprócz zespołów KGW działających na naszym terenie, podczas dożynek sołeckich swój repertuar zaprezentuje również zespół Mikołowianki z Mikołowa, który na nasze zaproszenie odwiedzi Wręczycę Wielką. Mikołowianki wezmą także udział w korowodzie dożynkowym i uroczystej mszy świętej.

Zabytkowy Ursus C45Zabytkowy Ursus C45

W korowodzie zobaczymy również zabytkowe ciągniki, które podczas biesiady dożynkowej uświetnią wystawę maszyn rolniczych. Jej niewątpliwą atrakcją będzie ręczne odpalanie ciągnika Ursus C 45 tzw. bombaja.

Dla najmłodszych, jak zwykle, funkcjonować będzie bezpłatny, dmuchany plac zabaw a dorośli będą mogli zmierzyć się z niełatwą sztuką dojenia krowy.

Na zakończenie, do późnych godzin wieczornych, do tańca zagra zespól Travers.

Zespół TraversZespół Travers

Informacje o wszystkich planowanych atrakcjach dożynkowych już niebawem na plakatach i naszej stronie.

Autor: Robert Broś, dodano: Środa, 2 Sierpień 2017r. godz.:23:37.

Powrót do wyboru aktualności