Dożynki Sołeckie we Wręczycy Wielkiej

W najbliższą niedzielę 27 sierpnia w naszym sołectwie obchodzić będziemy święto plonów. Choć Wręczyca Wielka już dawno zatraciła swój rolniczy charakter, to ubiegłoroczne dożynki oraz zorganizowana przez Stowarzyszenie WeWręczycy biesiada dożynkowa pokazały, że mieszkając na wsi warto pielęgnować rolnicze tradycje. Dlatego też, w tym roku podczas dożynek, czekać na nas będzie znacznie więcej atrakcji.

Czeka nas też kilka istotnych zmian. Zacznijmy więc od początku.

Korowód dożynkowy i uroczysta msza święta

Słabiej zorientowanym mieszkańcom Wręczycy Wielkiej przypomnę, że jesteśmy jedną miejscowością podzieloną na dwa sołectwa i razem z sołectwem Wręczyca Mała przynależymy do jednej parafii. Wieloletnia tradycja nakazuje, aby co roku kolejne z sołectw podjęło się organizacji uroczystej części dożynek, czyli korowodu dożynkowego i oprawy mszy świętej. W tym roku ten zaszczyt przypadł sołectwu Wręczyca Wielka II, którego sołtyską jest pani Bożena Syguda. Z tego względu też korowód z wieńcem dożynkowym wyruszy do kościoła parafialnego z domu starosty dożynkowego - Grzegorza Trzepizura, mieszkającego przy ulicy 3 Maja 37. I tu pierwsza zmiana. Uroczysta msza święta zostanie odprawiona wyjątkowo o godz. 14.00. Będzie to dodatkowa msza tego dnia, po zakończeniu której, to druga zmiana, korowód dożynkowy z wieńcem uda się ulicami: 3 Maja, Śląską, Sienkiewicza i Sportową na stadion KS „Sokół”, gdzie ok. godz. 16.00 rozpocznie się biesiada dożynkowa.

Kolejna zmiana, to udział w korowodzie dożynkowym zaproszonych gości. W tym roku będzie to Zespół Regionalny „Mikołowianki” z Mikołowa oraz miłośnicy zabytkowych maszyn rolniczych z Lubecka wraz ze swoimi traktorami.

Biesiada dożynkowa

Podczas zabawy na stadionie nie czekają nas wielkie zmiany, ale atrakcji na pewno nie zabraknie. Jedną z nich będzie zapewne wystawa nowoczesnych i zabytkowych ciągników rolniczych. Te zabytkowe zatrzymają się we Wręczycy w drodze do Częstochowy, gdzie na początku września będą prezentowane na wystawie rolniczej podczas Dożynek Jasnogórskich. Spore zainteresowanie w czasie ich prezentacji wzbudza zwykle ręczne odpalanie Ursusa C 45 tzw. bombaja. Pewnie i nas zadziwi.

Zabytkowy Ursus C45Zabytkowy Ursus C45

Na scenie zobaczymy występy zespołów ludowych KGW z naszej gminy. Swoje piosenki zaśpiewa Zespół „Jarzębina” z Truskolasów a Zespół „Wręczynki” działający przy KGW Wręczyca zaprezentuje, wielokrotnie nagradzane na przeglądach artystycznych, przedstawienie „Kosiarze”.

Zespół Ludowy Wręczynki. Przedstawienie Zespół Ludowy Wręczynki. Przedstawienie "Kosiarze"

W śląskie klimaty wprowadzi nas Zespół Regionalny „Mikołowianki”, który przyjął zaproszenie naszej rady sołeckiej do udziału w tegorocznych dożynkach.

Zespół Regionalny MikołowiankiZespół Regionalny Mikołowianki

Występy zespołów KGW przeplatane będą wspólnymi śpiewami piosenek biesiadnych, które poprowadzi wręczycki maestro - Bronisław Ptak oraz konkursami z nagrodami dla dorosłych i dla dzieci.

Nowością będzie loteria fantowa z cennymi nagrodami, która zakończy się o godz.20.00 losowaniem nagrody głównej i dwóch nagród dodatkowych o łącznej wartości przekraczającej 1 tys. zł.

Jak zwykle dla najmłodszych funkcjonować będzie bezpłatny, dmuchany plac zabaw oraz czterostanowiskowe eurobangee.

Do dyspozycji biesiadników cały czas będą kiermasze wystawiennicze, kawiarenka, grill oraz ciepłe i zimne napoje.

Wszyscy uczestnicy biesiady, podobnie jak w ubiegłym roku, zostaną poczęstowani ciastem drożdżowym i kawą zbożową.

Na zakończenie, do późnych godzin wieczornych, do tańca zagra zespól Travers.

Zapraszamy w imieniu Rady Sołeckiej Wręczycy Wielkiej!

Autor: Robert Broś, dodano: Niedziela, 20 Sierpień 2017r. godz.:23:48.

Powrót do wyboru aktualności