Marcinowe Święto w Mikołowie. Wręczynki zachwyciły publiczność

W piątek, 10 listopada, w Mikołowie odbyły się huczne obchody Marcinowego Święta, na które od lat zaprasza mieszkańców i przyjezdnych Miejski Dom Kultury. W tym roku, na zaproszenie organizatorów, do Mikołowa przyjechał nasz zespół Wręczynki, który zaśpiewał m.in. piosenkę o Wręczycy oraz zaprezentował scenkę rodzajową pt. „Pierzorki”.

Wiosną tego roku na XVII Przeglądzie Zespołów Artystycznych, odbywającym się w ramach Dni Otwartych Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mikołowie, nasze sołectwo nawiązało współpracę z Miejskim Domem Kultury w Mikołowie. Wtedy też, występujący na Przeglądzie zespół Wręczynki, otrzymał propozycję udziału w obchodach Marcinowego Święta.

W sierpniu br. w ramach naszej współpracy, Zespół Regionalny Mikołowianki odwiedził Wręczycę i wystąpił podczas dożynek sołeckich, a Wręczynki zostały oficjalnie zaproszone na występ do Mikołowa.

Tradycyjnie, obchody Marcinowego Święta rozpoczęły się na rynku, gdzie podczas odbywającego się jarmarku, na straganach można było kupić nie tylko świętomarcińskie rogale wyrabiane w tutejszych piekarniach, ale także tradycyjną, zdrową żywność oraz wyroby rękodzielnicze.

Zespół Wręczynki i reprezentujący nasze sołectwo sołtys Robert Broś, zostali przywitani przez burmistrza Mikołowa Stanisława Piechulę oraz zaproszeni na uroczysty obiad.

Wieczorem na mikołowski rynek wjechał konny orszak św. Marcina, na którego przybycie oczekiwali  zgromadzeni tam mieszkańcy i goście. W ten sposób zapoczątkowana została część artystyczna obchodów Marcinowego Święta, której ciąg dalszy miał miejsce na scenie Miejskiego Domu Kultury. Zgromadzoną na widowni MDK publiczność przywitał duet konferansjerów: Andronika Krawiec i Bronisław Ptak.

Na scenie wystąpił Zespół Regionalny Mikołowianki, Mokierski Chór Kameralny i flecistka Karolina Walesa, a dzieje świętego Marcina przedstawił w swojej prezentacji ks. proboszcz Mirosław Godziek.

Nasze Wręczynki wystąpiły w trzech odsłonach. Na początku zaśpiewały kilka piosenek ze swojego repertuaru, w tym piosenkę o Wręczycy. Na zakończenie zaś, wspólnie z Mikołowiankami zaśpiewały piosenkę „Kocha się raz” z repertuaru Ireny Jarockiej.

Jednak największe owacje zespół otrzymał, za pełne humoru, przedstawienie „Pierzorki”, nawiązujące do obrzędów i zwyczajów związanych z darciem pierza.

Obejrzyj galerię zdjęć - Marcinowe Święto w Mikołowie z udziałem mieszkańców Wręczycy

Autor: Robert Broś, dodano: Środa, 15 Listopad 2017r. godz.:23:10.

Powrót do wyboru aktualności