Tradycyjne darcie pierza w Powsinie

W poniedziałek 8 stycznia Zespół Wręczynki zaprezentował się przed publicznością zgromadzoną w sali Centrum Kultury Wilanów w podwarszawskim Powsinie. Zaproszenie od dyrekcji Centrum i Zespołu Powsinianie, Wręczynki otrzymały po występie na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych "TĘCZA POLSKA" w Polanicy Zdroju.

Od ponad roku, działający przy KGW Wręczyca Zespół Wręczynki, oprócz śpiewania pieśni ludowych, przygotowuje scenki obrzędowe, przedstawiające tradycje i zwyczaje związane z naszym regionem. Za wystawianą wielokrotnie scenkę „Kosiarze”, zespół otrzymał nagrody m.in. na XI Festiwalu Folklorystycznym Powiatu Kłobuckiego, XVII Przeglądzie Zespołów Artystycznych w Mikołowie, czy wreszcie na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych "TĘCZA POLSKA" w Polanicy Zdroju.

W ubiegłorocznej edycji konkursu Piękna wieś województwa śląskiego, scenka otrzymała wyróżnienie w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje”.

Do Powsina Wręczynki pojechały z najnowszym przedstawieniem – scenką obrzędową pt. „Pierzorki”, która podobnie jak wcześniej „Kosiarze”, została nagrodzona podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Folklorystycznego Powiatu Kłobuckiego. Poza Wręczycą „Pierzorki” mieli również okazję zobaczyć mieszkańcy Mikołowa 10 listopada ub.r. na scenie Miejskiego Domu Kultury, podczas obchodów Marcinowego Święta.

Oprócz występu teatralnego, na scenie zespół zaprezentował kilka pieśni ze swojego repertuaru oraz, jako że mamy okres świąteczny, kolędy.

„Bo w Powsinie jak w rodzinie", śpiewa w jednej ze swoich pieśni Zespół Powsinianie. Tak też było – Wręczynki zostały przyjęte bardzo ciepło, z ogromną sympatią, a wspólne śpiewy i tańce zapewne przyczyniły się do stworzenia rodzinnej atmosfery w Centrum Kultury Wilanów w Powsinie.

Autor: Robert Broś, dodano: Czwartek, 11 Styczeń 2018r. godz.:02:30.

Powrót do wyboru aktualności