Sto flag na stulecie odzyskania niepodległości

W roku obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, członkowie Stowarzyszenia WeWręczycy, przygotowali dla mieszkańców Wręczycy Wielkiej szereg imprez o charakterze patriotycznym. Już w najbliższą środę 2 maja, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, będziemy rozdawali flagi oraz zachęcali do ich wywieszenia w najbliższych dniach na swoich domach.

Pierwszych pięćdziesięciu mieszkańców Wręczycy Wielkiej, którzy w środę 2 maja w godzinach 10.00-13.00 przyjdą na skwer między urzędem gminy a remizą oraz wykażą się wiedzą na temat godła, barw i hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, otrzymają biało-czerwoną flagę.

Zapraszamy w imieniu:

Zarządu Stowarzyszenia WeWręczycy

Sołtysa Wręczycy Wielkiej Roberta Brosia

Radnej Wręczycy Wielkiej Anity Toborek

Flaga Polski - 5 faktów na Dzień Flagi

Każdy Polak i każda Polka wie, że biały i czerwony to kolory ich kraju. Można je spotkać wszędzie – na gmachach urzędowych, na ulicach, na zawodach sportowych… Jednak okazuje się, że nie każda flaga jest flagą. Jak to możliwe? Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej prezentujemy pięć faktów na temat polskiej flagi.

Polskie barwy narodowe

Jakie kolory ma flaga polski? Biały i czerwony, to oczywiste. Natomiast sprecyzowanie odcieni stanowi wyzwanie. Z pomocą przychodzi wtedy „Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Właściwe kolory są przedstawione w postaci współrzędnych trójchromatycznych barw. Wynika z nich, że biały nie jest czystym śnieżnobiałym, a kolor czerwony to karmazyn, czyli ciemna czerwień. Ciekawostką jest, że nie zawsze tak było – choć pierwszy opis flagi z 1921 roku wprowadzał karmazyn (o odcieniu nieco jaśniejszym od współczesnego), to od 1927 roku, przez ponad 50 lat obowiązywał cynober, czyli czerwony wpadający w pomarańczowy.

Układ barw narodowych

Długości boków w fladze powinny przedstawiać proporcje 5:8. Stosunek ten ustaliła „Ustawa z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej” i obowiązuje on do dziś. Przykładowo, gdy flaga ma 1 metr wysokości, to musi mieć 1,6 metra szerokości. Jeśli tak nie jest, to biały i czerwony stanowią barwy narodowe, ale nie flagę. Co więcej, zgodnie z ustawą, dla miana flagi, prostokąt musi być umieszczony na maszcie.

Barwy narodowe i ich ochrona

Dziś każdy ma prawo używać barw RP, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń, pod warunkiem zachowania odpowiednich czci i szacunku. Kodeks Karny zawiera przepisy dotyczące ochrony symboli narodowych. Za publiczne znieważenie, uszkodzenie lub usunięcie flagi czy godła grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności. Choć nie ma zakazów, jak za czasów PRL, kwestią sporną jest umieszczanie napisów, np. z nazwami miejscowości, na biało-czerwonych flagach.

Flagi świata

Każde państwo, uznane na arenie międzynarodowej czy nie, posiada własną flagę, co daje to setki wzorów. Najbardziej podobne do polskiej są flagi Indonezji i Monako, które są czerwono-białe. Ponad 50 krajów świata obchodzi święto na cześć swoich barw narodowych (Polska od 2004 roku). Istnieje także specjalna nauka zajmująca się flagami, znakami wojskowymi, terytorialnymi, itp. Nazywa się weksylologia – od łacińskiego vexillum, czyli sztandar, chorągiew. Uznaje się ją za dyscyplinę pomocniczą historii powiązaną z heraldyką.

Choć flaga Polski wydaje się być tak prosta, okazuje się być całkiem skomplikowana w wymiarze technicznym. Jednak ważniejsze jest, że te dwa pasy są dla całego narodu wielkim symbolem jednoczącym nas wszystkich. Pod tymi barwami narodowymi walczyli żołnierze i powstańcy, je sławili artyści i poeci. Biały i czerwony są naszym wspólnym dziedzictwem, o które dbamy od najmłodszych lat.

Źródło: www.niepodlegla.gov.pl

Autor: Robert Broś, dodano: Poniedziałek, 30 Kwiecień 2018r. godz.:20:30.

Powrót do wyboru aktualności