Historia 27 Pułku Piechoty

Walki 1 września 1939 roku w obronie Truskolas i Wręczycy Wielkiej oraz historia 27 Pułku Piechoty, to temat wystawy zorganizowanej przez Stowarzyszenie WeWręczycy w ramach akcji "Ogień Pamięci". W Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza we Wręczycy Wielkiej oraz w Szkole Podstawowej im. Stanisława Ligonia w Truskolasach, wystawie towarzyszyły wykłady Adama Kurusa - historyka katowickiego IPN.

Wykłady, podobnie jak wystawa, poświęcone były bitwie pod Truskolasami i Wręczycą Wielką, stoczonej 1 września 1939 roku przez I batalion 27 Pułku Piechoty mjr. Mariana Szulca oraz historii 27 Pułku Piechoty w latach 1918 – 1939. 

Wystawa powstała z okazji 100 rocznicy utworzenia pułku i po raz pierwszy zaprezentowano ją w czerwcu podczas VIII Święta Pułkowego 27 Pułku Piechoty w Częstochowie.

Adam Kurus w sposób przystępny i niezwykle interesujący przybliżył młodzieży szkolnej podjęte w pierwszych dniach kampanii wrześniowej działania bojowe prowadzone m.in. na terenie Panek, Truskolas i Wręczycy Wielkiej przez I batalion 27 Pułku Piechoty w ramach Oddziału Wydzielonego "Truskolasy".

Obecnie wystawa prezentowana jest w pozostałych szkołach naszej gminy.

Wykłady i prezentacje wystawy w szkołach, odbyły się w ramach akcji „Ogień pamięci” będącej częścią projektu „Wręczyckie spotkania na stulecie Niepodległej”, którego inicjatorem jest Stowarzyszenie WeWręczycy.

Autor: Robert Broś, dodano: Piątek, 5 Pażdziernik 2018r. godz.:00:34.

Powrót do wyboru aktualności